ראשי >"הסנגור"
"הסנגור"
"הסנגור" | 2016

הספר "הסנגור" הוא שילוב של סיפורת ועיון. הספר עורר עניין רב גם בקרב משפטנים וגם אצל ציבור הקוראים שאינם משפטנים. הוא כולל שמונה סיפורים קצרים ומרתקים - כולם מעולמו של הסנגור הפלילי, המלווים בהסבריו של הסנגור - דן שינמןהמחבר אודות תפיסתו המקצועית כסנגור. הסיפורים מהווים קובץ סיפורים קצרים בפני עצמו, אך הם משמשים גם להדגמת ולהמחשת דברי המחבר אודות הדילמות והחוויות שהן מנת חלקו של הסנגור, כמו: האם על הסנגור לשאוף לדעת את האמת? מהו ההבדל בין האמת העובדתית הקשיחה לאמת הרכה? כיצד נבנית אסטרטגית ההגנה? כיצד מתבצעת החקירה הנגדית שהיא גולת הכותרת של המקצוע? מה מהותה של זכות השתיקה הלכה למעשה? מהו עד מדינה וכיצד הוא מתהווה? עד כמה יכול בית משפט להסתמך על הודאת נאשם (שאלה שעלתה בפרשות ברנס, דני כץ, רומן זדורוב ואחרים)?

עורך הדין דן שינמן טבע את המונח "פורמולת ההגנה" אודותיו הוא מדבר בספרו השלישי, ובהקשר זה הוא פיתח את התפיסה המבדילה בין "העובדות הקשיחות" ל"עובדות הרכות". גישתו הבסיסית (שאינה מתייחסת לעבריינים אשר מקצועם בפשע), גורסת ככלל, כי נאשמים ייטיבו עשות אם הגנתם תדבק באמת.  לשיטתו, רצוי אפוא, אפילו מטעמי תועלתו של הנאשם, שהסנגור ינסה להגיע אל האמת העובדתית ויוביל על פיה את הגנת לקוחו.

בהקדמה לספר "הסנגור" כתבה כבוד שופטת בית המשפט העליון, פרופ' דפנה ברק ארז: 
"זהו ספר מיוחד המזמן לקוראיו חוויה יוצאת דופן. מחד גיסא אין זה ספר עיוני גרידא. הוא טבול במציאות ומביא את ה"סיפורים" של חיי המעשה. מאידך גיסא, הספר מציג עומק של חשיבה וניסיון בתחום ההגנה, כפי שיכול היה להציג בפנינו רק אדם כדן שינמן, איש מקצוע שחי את המשפט משך חיים שלמים, והביא את מלאכת ההגנה לכלל אמנות".

הסופרת יהודית רותם כתבה על כריכת הספר:
"השילוב הייחודי בין הרובד הסיפורי המרתק והנוגע ללב לבין הרובד המקצועי...מופת לרוחב דעת, לתבונה ולחמלה אנושית, המעניקות תקווה בעולמנו המסוכסך והקרוע".

פרסומים
<p>עו"ד דן שינמן, נסיך מועדון הצווארון הלבן, השיק ספר בחברת שופטים ולקוחות שבעי רצון. גם אמיר ברמלי בא לפרגן.</p>
הון אנושי: ואז תשובה הבטיח הפתעה
כלכליסט | 15.9.2016

עו"ד דן שינמן, נסיך מועדון הצווארון הלבן, השיק ספר בחברת שופטים ולקוחות שבעי רצון. גם אמיר ברמלי בא לפרגן.

לקריאת הכתבה
<p>"הסנגור", ספרו החדש של עו"ד דן שינמן, שמשלב פרוזה ועיון, משמש מעין מדריך לסנגורי צווארון לבן. מסקנתו המרכזית: ידיעת האמת על הלקוח תנביט את ההגנה הטובה ביותר.</p>
האם כדאי לדעת את האמת על הלקוח?
כלכליסט | 11.9.2016

"הסנגור", ספרו החדש של עו"ד דן שינמן, שמשלב פרוזה ועיון, משמש מעין מדריך לסנגורי צווארון לבן. מסקנתו המרכזית: ידיעת האמת על הלקוח תנביט את ההגנה הטובה ביותר.

לקריאת הכתבה